Dieťa a Voda

Akú plaveckú pomôcku zobrať so sebou na dovolenku? Ak chceme dieťaťu spríjemniť chvíle vo vode a pri tom zdokonaliť plavecké zručnosti? Nafukovacie rukáviky, nafukovacie koleso alebo plavecká doska?

Leto, čas letných dovoleniek, ktorých neoddeliteľnou súčasťou sú chvíle strávené vo vode - v bazéne, v prírodných alebo termálnych kúpaliskách.Plávanie, respektíve hranie sa vo vode je pre deti v teplých dňoch najvhodnejšou pohybovou aktivitou pri ktorej často krát vedia zotrvať niekoľko hodín. :) V období predškolského a mladšieho školského veku, plaveckú výuku absolvovalo vo väčšine každé dieťa či už zo škôlky, školy alebo individuálne s rodičom, starým rodičom...napriek tomu ak sa v lete poobzeráme okolo seba v priestoroch plavárne, kúpaliska, vidíme veľa detí v nafukovacích rukávikoch, kolesách, v potápačských okuliaroch (aby nenatiekla do nosa voda)..:), v nafukovacích kreslách. Aká pomôcka je teda pre dieťa z hľadiska výuky, zábavy a dostupnosti najlepšia? V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že čím ďalej u dieťaťa odďaľujeme ponorenie tváre, nosa, úst pod hladinu, tak tým bude náročnejšie ho to naučiť v neskoršom veku a pri skokoch do bazéna si bude stále "pridržiavať nos":) aby mu voda do nosa nenatiekla. Základné zručnosti pri výuke plávania:

  • potopenie hlavy – výdrž pod vodou

  • dýchanie do vody – rytmické dýchanie

  • splývavá poloha na bruchu, na chrbte

  • sprievodné pohyby pažami, nohami

  • orientácia vo vode

  • skoky do vody

Nafukovacie koleso – vertikálna poloha, dieťa je najviac odklonené od splývavej polohy, paže nezapája, pohyby nôh sú nekoordinované. Nafukovacie rukáviky – priblíženie k splývavej polohe, stredná aktivácia paží, dobrá aktivácia nôh. Pri nafukovacích rukávikoch je veľmi vhodné učiť deti "fúkať" do vody a "robiť bubliny", aby mala aj tvár kontakt s vodou a tým pádom dieťa sa podvedome stabilizuje v splývavej polohe. Plavecká doska – najvhodnejšou pomôckou pre plavcov, začínajúcich plavcov i neplavcov. Dieťa sa od začiatku naučí "ležať" na hladine, splývavú polohu, vykonávať správny pohyb nôh a ľahko k tomu potom zaradí sprievodné pohyby pažami. Zaradiť od začiatku plavecké okuliare, pri akomkoľvek ponáraní, aby sa dieťa naučilo vyfukovať vzduch pomocou nosa pod hladinou. Ak dieťaťu "pomôžete" potápačskými okuliarmi v prvých krokoch adaptácie na vodné prostredie, tak to bude čoraz náročnejšie odúčať :)

autor: Mgr. Michala Danková (bývalá vrcholová plavkyňa)