ODPLIENKOVANIE DIEŤAŤA

Na základe našej besedy Vám prinášame aj sprievodný text v rámci blogu na tému Odplienkovanie dieťaťa je to možné zvládnuť za 7 dní?

Kedy a ako začať?

Na začiatok je dôležitá príprava matky a dieťaťa. Predpríprava dieťaťa je jednoduchá- je viditeľne badateľná/ častokrát nájdete suchú plienku/, čo je spôsobené kvalitou vôľových vlastností. Dieťa vie prirodzene udržať moč, čo je pre Vás dôležité. Ak je  dieťa pripravené, vaša príprava bude jednoduchšia  orientovaná  na vašu psychiku- trpezlivosť, pohodu a pokoj. Všetko je možné zvládnuť s úsmevom.

Ak sa pýtate kedy je najsprávnejšie začať s odplienkovaním- presný medzník sa dočítate aj v ontogenetickej psychológií, ktorá uvádza  od 18 mesiacov. Žiaľ moje skúsenosti poukazujú na to, že nie je možné vekovo ohraničiť  kedy je správne začať. Všetko závisí od Vášho dieťatka- a samozrejme od Vás.

Na úvod absolvujte mini prípravu. Postupne začnite dieťa brať spolu s vami na toaletu. prípadne  môžete mať vždy dopredu nachystaný nočník. Posaďte svoje dieťa na nočník aj oblečené, nech si začne postupne zvykať na sedenie s vami na toalete. Pokým je v sede – rozprávajte sa, prípadne si k nemu  sadnite s knižkou, alebo hračkou ktorú má rád. 

Ak sa pýtate prečo?- odpoveď je prostá, dieťa by malo vydržať chvíľku sedieť. Dôležité je aby sme nezabudli  ukázať dieťaťu celý proces- toaleta + umývanie rúk. Našim cieľom v predpríprave je rozvoj trpezlivosti. Pokračujeme ďalej

Tak predprípravu sme zvládli, nasleduje fáza 1.dňa, ak sa rozhodnete pokračovať k odplienkovaniu, je potrebné si zvážiť, či Vás v nasledujúcom období nečaká žiadna väčšia zmena /očkovanie, adaptácia do jaslí, dovolenka,.../ Dieťa potrebuje svoje pohodlie a stabilné prostredie.  Odplienkovanie v zime je zložitejší proces, nakoľko dieťa s pocikanou plienkou- respektíve mokrou môže rýchlejšie nachladnúť ako v lete.

V predpríprave kúpte svojmu dieťaťu spodné prádlo so zvieratkom/ vecou, ktoré má rado.: mačka, auto..pes,a podobne. Obrázok na spodnom prádle bude fungovať ako prirodzená motivácia. 

Rozhodli ste sa začať- začíname!

Ráno, keď budete dieťa obliekať na dopoludnie oblečte mu plienkové nohavičky, rýchle a jednoduché obliekanie/ zobliekanie. Neustále majte po ruke nočník, veďte otázky, „ ideme cikať?“?- zoberte vždy dieťa so sebou na záchod. Po popoludňajšom spánku, upozornite dieťa, že už nemá plienku, prípadne po spánku, ho hneď posaďte na nočník, aj keď malo pocikanú plienku. Našim cieľom je zautomatizovať činnosť pri sebaobslužných návykoch.      *v prípade ak sa počas popoludňajších hrách pociká, netreba dieťa kritizovať, skôr naopak, pochváliť a povzbudiť. Pri prvom pocikaní môžete nechať dieťaťu 5-10minú mokrú plienku, našim cieľom je aby si dieťa uvedomilo nepríjemný pocit, a snažilo sa o nápravu.       * nezabúdajte sa  neustále v krátkych časových intervaloch pýtať sa „ideme cikať?“ dieťa počas hry zabúda na činnosti, ktoré ešte nemá zautomatizované.                                                   * Vašou silnou stránkou by mala byť najmä trpezlivosť, a motivácia pokračovať- nevzdávať sa.

Ráno pri obliekaní, už nedávajte dieťaťu plienku, nezabúdajte dieťa upozorniť, že ju nemá na sebe. Od rána neustále pripomínajte nočník, kľudne si ho môžete dať aj na viditeľné miesto v blízkosti, kde sa dieťa hrá. Od sledujte si časový interval kedy dieťa približne chodí na toaletu, a podľa toho veďte otázky.

                         * opäť nezabúdajte na to, že dieťa ak sa pociká nie je to  úmyselné, práve naopak. Je potrebná neustála motivácia a povzbudenie. „ nič sa nestalo, máme druhé pančušky. Počas popoludňajšieho spánku je nutné dať dieťaťu plienku, nakoľko by sa mu počas prvého týždňa narušil spánok. Opäť po spánku, pokračujeme s našim režimom, bez plienky a snažte sa vydržať. Ďalší deň postupujeme presne ako v predošlé dni.

Nasledujúci deň, ak ste to nevzdali, môžete vidieť už očakávané výsledky. Dopoludňajšiu starostlivosť orientujte ešte vnútri, prípadne ak je leto na terase/ balkóne, na záhrade. Po poludňajšom spánku oboznámte dieťa s krátkou prechádzkou v okolí. Pripomeňte mu pred odchodom nočník- a činnosť s ním spojenú. / vyskúšať sa vycikať pred odchodom/, prípadne ak dieťaťu nebude treba ísť na toaletu, mimo domu pri východe je nutné upozorniť na fakt, že nemá plienku na sebe.  Pred odchodom na prechádzku vysvetlite dieťaťu, že aj mimo domu a nočníku vieme „ cikať „ aj v prírode. /pozor potrebné zvážiť slová, aby si dieťa nenašlo obľubu v cikaní mimo domu/

Nasledujúce dni  pokračujeme v neustálej motivácii a pokračovanie s odplienkovaním dieťaťa. V priebehu týchto dní, vyskúšajte s dieťaťom prechádzku, prípadne návštevu ihriska, kamarátky a podobne. Nezabúdajte, že dieťa nemá ešte zautomatizovanú činnosť, je neustále potrebné  upozorňovať na využitie nočníka. 

Počas týchto siedmych dní ste mohli u deti vidieť viditeľný pokrok k samostatnosti, pozornosti, ale aj vnímaniu  v priestore / presun nočníka z  detskej izby do  obývačky až po toaletu/. Rozvoj aj iných kognitívnych funkcií: myslenie, pamäť pozornosť.

Diferenciácia odplienkovania počas leta a zimy. Negatívny dôsledok v čase zimy je rýchle nachladnutie, prípadne ochorenie dieťaťa, nie je možné vždy odskúšať odplienkovanie dieťaťa von počas prechádzky. 

Veľa trpezlivosti.